Nezdravé jedlo a jeho nadmerná konzumácia mladými športovcami.

Hamburge sú nezdravé jedlo

Nezdravé jedlo (hranolčeky, burgre, pizza, smažené jedlá, sladené nápoje, atp.) je obľúbenou voľbou pre mnoho ľudí, vrátane mladých športovcov. Avšak, jeho konzumácia môže mať negatívny vplyv nie len priamo na výkon mladých športovcov, ale aj na ich zdravie. 

Nezdravému jedlu chýbajú vo všeobecnosti nevyhnutné živiny, je často bohaté na kalórie, tuky a cukor, ale chýbajú mu bielkoviny, vláknina, vitamíny a minerály. Mladí športovci, ktorí konzumujú nezdravé jedlo, síce priberajú na váhe ale strácajú živiny pre svoj rast, zdravý vývoj a športový výkon.

Možné nežiadúce následky nadmernej konzumácie tzv. nezdravého jedla:
  • nárast hmotnosti: je viac kalorické a môže rýchlo viesť k priberaniu na váhe. Športovci sú v ohrození nadváhy alebo dokonca obezity, čo negatívne ovplyvňuje ich športový výkon a zvyšuje riziko vzniku zdravotných problémov ako cukrovka, choroby srdca a vysoký krvný tlak.
  • je bohaté na cukor a tuky
  • môže spôsobiť výkyvy hladiny cukru v krvi a následné spôsobovať vyčerpanie a únavu.
  • má priamy vplyv na duševné zdravie a priamo súvisí so zlými duševnými následkami, ako sú depresia a úzkosť. Mladí futbalisti, ktorí často konzumujú nezdravé jedlo, sú vystavení riziku vzniku duševných problémov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ich športový výkon a celkové blaho.
  • nezdravé jedlo môže negatívne ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu – chýba mu vláknina. Športovci môžu trpieť problémami s trávením, vrátane zápchy, hnačky a nadúvania, a pod.
  • môže mať negatívny vplyv na zdravie kostí – obsahuje málo minerálov a vitamínov potrebných pre zdravie kostí, ako je vápnik a vitamín D.
  • mladí športovci, ktorí konzumujúci príliš veľa nezdravého jedla, môžu mať oslabené kosti a väčšie riziko zlomenín.
  • môže obsahovať veľa umelých farbív a prísad, ktoré môžu ovplyvniť koncentráciu a pozornosť.
  • nezdravé jedlo môže takisto negatívne ovplyvniť spánok. Mladí športovci, ktorí konzumujú príliš veľa nezdravého jedla, môžu byť unavení a nevyspatí.
  • často obsahuje veľa cukru, ktorý môže spôsobiť závislosť. Mladí športovci, ktorí konzumujú príliš veľa nezdravého jedla, môžu mať ťažkosti s kontrolou svojho príjmu cukru a môžu sa stať závislými od sladkostí.
„Super Size Me“ – filmový experiment

Ak vás zaujíma priamy vplyv konzumácie nezdravých jedál na organizmus, odporúčame si pozrieť film „Super Size Me“. Oceňovaný dokument z roku 2004, sleduje experiment režiséra Morgana Spurlocka, kde sa rozhodol stravovať výlučne v reťazci rýchleho občerstvenia McDonald’s po dobu 30 dní. Cieľom jeho experimentu bolo skúmať vplyv nezdravého stravovania na jeho fyzické a duševné zdravie.

Spurlock denne konzumoval obrovské porcie jedál z McDonald’s, vrátane jedál s vysokým obsahom tuku, cukru a kalórií. Film podrobne sleduje jeho postupný fyzický a emocionálny úpadok, pričom sa objavujú vážne zdravotné problémy, vrátane zvýšenej hmotnosti, problémov so srdcom a pečeňou, vyšších hladín cholesterolu a vysokého krvného tlaku. © YouTube.