Johan Cruyff

Johan Cruyff futbalista
Johan Cruyff bol jednou z najvýraznejších osobností svetového futbalu. Ako hráč a tréner zanechal trvalý odkaz, ktorý stále inšpiruje futbalové tímy po celom svete.

Narodil sa v roku 1947 v Amsterdame, kde sa začal zaujímať o futbal už ako malý chlapec. Jeho talent sa ukázal keď sa v roku 1964 sa stal hráčom Ajaxu Amsterdam. Svojim bravúrnym štýlom hry a precíznymi prihrávkami si získal fanúšikov po celom svete. V roku 1971 a 1973 viedol Ajax k zisku Európskeho pohára majstrov. Cruyff bol pre futbal veľkým inovátorom. Jeho „Total futbal“ bol novým spôsobom hry, ktorý zahrňoval kombinačnú hru, presné prihrávky a útočný tlak.

Tento štýl hry bol základom aj pre holandskú reprezentáciu, ktorá v roku 1974 pod jeho vedením zaujala svet svojou útočnou hrou a agresívnym pressingom. Holandsko síce prehralo finále s Nemeckom, ale ich hra sa stala legendou a inšpirovala mnoho tímov po celom svete. Cruyff bol aj úspešným trénerom. Počas svojej kariéry trénoval tímy ako Ajax, Barcelona a neskôr aj reprezentáciu Katalánska. Okrem svojich úspechov na ihrisku bol Cruyff aj výraznou osobnosťou mimo neho. Johan Cruyff bol otvoreným kritikom korupcie v futbale a podporoval zavedenie nových pravidiel, ktoré by zabezpečili spravodlivý a transparentný futbalový svet.

Johan Cruyff zomrel v roku 2016 vo veku 68 rokov na rakovinu pľúc. Jeho odkaz pre futbalový svet však zostáva živý, jeho vplyv na futbal je nezabudnuteľný a jeho meno bude navždy spájané s jedným z najkreatívnejších a najúspešnejších období v histórii futbalu.

„Život je príliš krátky na to, aby sme ho trávili hraním nudného futbalu. Futbal je umenie. Musíme hrať futbal s nadšením, kreativitou a slobodou, aby sme mohli odovzdať skutočné emócie a zaujať divákov. Futbal by mal byť hrou plnou prekvapení a náhod, kde každý moment môže byť rozhodujúci. Preto som sa vždy snažil hrať futbal s vášňou a radosťou, a verím, že toto je správny prístup pre každého hráča, ktorý chce byť naozaj skvelým futbalistom.“  – Johan Cruyff